Bizden

Kurucu ve editörlerimizin yakın zamanda katıldıkları canlı yayınları ve yaptıkları söyleşileri kaçırdıysanız üzülmeyin. Programları izlemek ya da posthümanizm ve onu destekleyen akımlarla ilgili bu söyleşilere yeniden göz atmak isterseniz, aradıklarınızı bu sayfada bulabilirsiniz.


Kültür & Tarih Sohbetleri – Posthümanizm: Kavram, Kuram, Bilim-Kurgu

Medyascope.tv‘de yayınlanan Kültür & Tarih Sohbetleri programının 207. bölümünde Cengiz Özdemir ve Ozan Sağsöz’ün konuğu olan Dr. Başak Ağın, Siyasal Kitabevi’nden Ekim 2020’de çıkan kitabı Posthümanizm: Kavram, Kuram, Bilim-Kurgu üzerine soruları yanıtlıyor. Posthümanizmin transhümanizm ile benzer ve farklılıklarına değinen Ağın, teorik çerçevede posthümanizmi liberal hümanizm ve radikal hümanizm ile kıyaslayarak açıklıyor; Macy Konferansları’ndan bugüne posthümanizmin geçtiği yolları anlatıyor; Frankenstein, Star Wars, Matrix ve Terminatör gibi örneklerde posthüman temasına ilişkin yorumlarıyla Özdemir ve Sağsöz’ün değindiği kritik noktaları ele alıyor.

İklim Krizi, Petrokültür ve Edebiyat

Dr. Kerim Can Yazgünoğlu, Burak Toraman ile İletişim Çalışmaları kanalında yaptığı bu söyleşide, iklim kurgu eserlerindeki distopik betimlemelerden edebiyattaki dünyanın sonu örneklerine, Antroposen’de edebiyat ve kültürden petrokültür kavramına kadar geniş bir yelpazeden çevreci beşeri bilimler örneklerini sunuyor; terim ve kavramların derinlikli açıklamalarını yapıyor; izleyicilerin soru ve yorumlarına yanıt veriyor. Programı izlemek için başlığa tıklayınız.

Posthümanizm ve Etiko-Onto-Epistemoloji

Dr. Başak Ağın, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin düzenlediği Çağdaş Dönemde İnsan Tartışmaları Seminerler Dizisinin birincisinde posthümanizmin kaynakça ve köklerine, tahtından inen Anthropos’a, Karen Barad’ın eyleyici gerçekçilik kuramına değinerek posthümanizmde etik, ontoloji ve epistemolojinin nasıl iç içe geçtiğini anlatıyor. Doç. Dr. Yaylagül Ceran’ın sunuşuyla gerçekleşen seminerin son kısmında izleyici sorularına yer veriliyor. İzlemek için başlığa tıklayınız.

Tiyatroda İnsan, İnsanda Tiyatro

Dr. Z. Gizem Yılmaz Karahan’ın Burak Toraman’la gerçekleştirdiği bu söyleşide, tiyatronun merkezi, sonu ve başı olmayan doğayla iç içe toplu bir performansken kapalı binalar içinde nasıl bireysel entelektüel çıkarımlara dönüştüğü ele alınmıştır. Bu dönüşüm özelinde, kuantum felsefesiyle de evrenin kozmik oluşumlarının tiyatroyla karşılaştırılması yapılmıştır. Sonrasındaki soru-cevaplarla tiyatro-insan arasındaki ilişkilere bakan bu programı izlemek için başlığa tıklayınız.

Posthümanizm ve Çevreci Beşeri Bilimler

Dr. Başak Ağın ve Dr. Z. Gizem Yılmaz Karahan, Burak Toraman’ın konuğu oldukları bu programda, posthümanizmin ekolojik kanallarından ve onu besleyen çevreci akımlardan söz ederken, posthümanizm ile çevreci beşeri bilimlerin ayrılmaz bağlarını anlatıyor ve hem edebiyattan hem de sinemadan örneklerle anlattıklarını destekliyorlar. Posthümanizm, transhümanizm, ekofobi ve elementler ekoeleştirisi gibi kavramlara değinen bu programı izlemek için başlığa tıklayınız.

Sondan Sonra

Dr. Kerim Can Yazgünoğlu, Kapadokya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen Nükhet Okutan Davletov ile Okuma Kulübü programının bu bölümünde, Megan Hunter’ın Sondan Sonra kitabını tartışmaya açıyor; Dr. Okutan Davletov’un sorularını yanıtlayarak iklim kurguda insanlığın ve dünyanın sonunun temsilleri üzerine bilgiler veriyor. İzlemek için başlığa tıklayınız.

Dil, Edebiyat, Pandemi: Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

Dr. Başak Ağın, Burak Toraman’la gerçekleştirdiği bu söyleşide, posthümanizmin ne olduğunu, onun edebiyattan örneklerini ve son çalışmalarını anlatırken, bir yandan da yabancı dil öğrenme konusuna değiniyor ve izleyicilerin birbirinden ilginç sorularını yanıtlıyor. Elon Musk’ın projelerinden vampirin posthuman bir özne olarak okunmasına kadar geniş bir yelpazede, posthümanizmin birincil anlamlarına bakan bu programı izlemek için başlığa tıklayınız.