Duyurular

Yazarlarımız Mehmet Ali Çelikel ve Barış Ağır’ın kitabı Eski İngiliz Şiiri: Çeviri ve Yorum yayımlandı!

Mehmet Ali Çelikel ve Barış Ağır’ın ortak editörlüğünü üstlendikleri Eski İngiliz Şiiri: Çeviri ve Yorum, Kriter Yayınları baskısı ile okuruyla buluştu. Kitabın içeriğine yazar olarak katkıda bulunan diğer İngiliz edebiyatı akademisyenleri ise şöyle: Beste Emül Hasırcı; Betül Güney; Ebru Uğurel Özdemir; Emel Oğuz Çiçek; Evrim Işık; Fatma Kalpaklı; Gaye Kuru; Meltem Can; Mete Çal; Mustafa Zeki Çıraklı; Nazan Yıldız; Neslihan Köroğlu Çallı; Özgür Esen; Yöntem Kılkış. Kitaba ulaşmak için tıklayınız.


Yazarımız Duygu Aydemir’in kitabı Siberfeminizm raflarda!

Siberfeminist kuramı tarihsel gelişimi, amacı ve ilgilendiği konular çerçevesinde ele alan bu kitapta Duygu Aydemir, postmodernizmin yapıbozuma uğrattığı cinsiyet kimliğinin siber kültürde yeniden inşasını açımlıyor. Hem fiziksel hem sanal ortamda cinsiyet sınırlarının erozyona uğrayarak iki biçimli yapıdan çoklu biçimlere dönüşümünü irdeleyen Aydemir, siborg ve feminizm kavramlarına ışık tutuyor. Kitaba ulaşmak için tıklayınız.


Yazarımız Süleyman Bölükbaş’ın Papazın Kızı çevirisi yayımlandı!

George Orwell’ın Papazın Kızı adlı hiciv dolu sistem eleştirisi, Süleyman Bölükbaş’ın çevirisiyle Kopernik Kitap’tan yayımlandı. Topluma, sisteme ve kalıplaşmış her şeye başkaldıran Orwell’in, Bölükbaş çevirisiyle yayımlanmış romanına ulaşmak için tıklayınız.


Pasajlar Dergisi Posthümanizm Özel Sayısı Çıktı!

Pasajlar: Posthümanizm Özel Sayısı

Aramızdan kimi üyelerin bilim kurulunda yer aldığı, kimi üyelerimizin de makalelerinin bulunduğu Pasajlar Dergisi Posthümanizm Özel Sayısı, alanda Türkçe literatüre kaynak oluşturmak bakımından büyük önem taşıyor. Mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Önsöz ve sunuşun tam metinlerine, makalelerin de kısmî metinlerine başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Kurucumuz Başak Ağın’ın Yeni Kitabı Çıktı!

Posthümanizm: Kavram, Kuram, Bilim-Kurgu

Türkiye’de posthümanizmi akademik anlamda ilk kez ele alan ve okuyucuya farklı bir deneyim sunmayı hedefleyen bir çalışma olarak Ekim 2020’de Siyasal Kitabevi’nden çıkan bu kitabı, çevrimiçi ve reel kitapçılarda bulabilirsiniz.


A (Virtual) Interdisciplinary Conference, January 13 – 15, 2021

Living in the End Times: Utopian and Dystopian Representations of Pandemics

Venue: Cappadocia University, Mustafapaşa Campus, 50420 Ürgüp/Nevşehir/Turkey

(Virtual on Zoom and Microsoft Teams)

For further details please click on the event title.