duyurular

Pasajlar Dergisi Posthümanizm Özel Sayısı Çıktı!

Aramızdan kimi üyelerin bilim kurulunda yer aldığı, kimi üyelerimizin de makalelerinin bulunduğu Pasajlar Dergisi Posthümanizm Özel Sayısı, alanda Türkçe literatüre kaynak oluşturmak bakımından büyük önem taşıyor. Mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Önsöz ve sunuşun tam metinlerine, makalelerin de kısmî metinlerine başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Makale Çağrısı (01 Ocak 2021 – 01 Mart 2021)

Posthümanizm ve Eleştirel Hayvan Çalışmaları Özel Dosyası

Posthümanizmin eleştirel hayvan çalışmaları ile felsefi, sosyolojik, antrozoolojik, ekopsikolojik ve etik yakınsamaları üzerine düşüncelerinizi PENTACLE’da yayınlamak ister misiniz?

Konu başlıkları, aşağıdakilerle sınırlı olmamakla birlikte, bir ya da birden fazla posthümanist yaklaşımı içerebilir:

edebiyat ve hayvanlar, film ve hayvanlar, medya ve hayvanlar, mitolojide hayvanlar, sanatta hayvanlar, hayvan etiği, veganizm, vejeteryanizm, hayvanlar ve gıda, hayvanlar ve queer ekolojiler, posthuman ekolojiler, insan-dışı bedenler, ekofeminizm, hayvan hakları

Yazılarınız makale, söyleşi, kitap değerlendirmesi biçiminde olabilir. Ayrıca özgün fotoğraflar / sanat eserleri de, inceleme yazılarınızla birlikte değerlendirmeye alınabilir. Sözcük sınırı kaynakça dahil 2000-3000’dir. Uluslararası akademik camiada kabul görmüş olması ve kendi içinde tutarlı olması kaydıyla herhangi bir alıntılama biçimi kullanılabilir (APA, MLA,Chicago vb.). Gönderilen yazılar, editör kurulundan geçtikten sonra ilgili düzenlemeler yapılarak yayınlanmaktadır.

Özgün çalışmalarınızı, editör kuruluna sunulmak üzere pentacle2020@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.


Kurucumuz Başak Ağın’ın Yeni Kitabı Çıktı!

Posthümanizm: Kavram, Kuram, Bilim-Kurgu

Türkiye’de posthümanizmi akademik anlamda ilk kez ele alan ve okuyucuya farklı bir deneyim sunmayı hedefleyen bir çalışma olarak Ekim 2020’de Siyasal Kitabevi’nden çıkan bu kitabı, çevrimiçi ve reel kitapçılarda bulabilirsiniz.


A (Virtual) Interdisciplinary Conference, January 13 – 15, 2021

Living in the End Times: Utopian and Dystopian Representations of Pandemics

Venue: Cappadocia University, Mustafapaşa Campus, 50420 Ürgüp/Nevşehir/Turkey

(Virtual on Zoom and Microsoft Teams)

For further details please click on the event title.