İnfoGrafik: Ekoterapi

Ekoterapi Nedir?

Ekoterapi, ‘doğa terapisi’ veya ‘yeşil terapi’ olarak da bilinmektedir. Gündelik kaygıların getirisi olan depresyon ve anksiyete gibi çeşitli rahatsızlıkları azaltmasının yanı sıra önemli bir özgüven aşılama yöntemidir.

Ekoterapi Nasıl Uygulanır?

Ekoterapinin pozitif hissiyatına günlük rutinler adapte edilerek de ulaşılabilmektedir. Örneğin:

  • Evden çalışıyorsanız, laptop ve diğer çalışma materyallerinizi yanınıza alarak doğanın içinden çalışın, doğadan ilham alın.
  • Doğayı yeteneklerinize göre tanımlayın. İyi bir yazarsanız ona bir övgü yazın, renklerini bir kâğıda ya da tuvale yansıtın.
  • Spor salonlarına veya eve bağımlı kalmayın. Doğa bisiklete binmeniz, koşmanız ya da ip atlamanız için limitsiz bir alana sahip.
  • Bir rehber eşliğinde veya tek başınıza meditasyon yapın. Doğanın kokusunu, rüzgârını ve dinginliğini hissedin, günlük karmaşalardan arının.
  • Evdeki bitkileri ihmal etmeyin. Onlarla konuşun, ilgilenin ve sevginizi ifade edin.

Ekoterapinin Yararları Nelerdir?

Araştırmalara göre, uzun süre boyunca doğayla iç içe kalan insanlara hisleri sorulduğunda, %95’i bu vaktin ardından çok daha verimli, konforlu, dengeli ve kaygısız hissettiğini söylemektedir. Ekoterapi böylece stresin yansıması olan fiziksel ve ruhsal hastalıkları sizden uzaklaştırmaktadır.

Şevval Aparı
+ posts
Tuvana Civan
+ posts
Alperen Kantar
+ posts